Odgovor na strankarski prispevek Moja Kočevska za krepitev sistema pomoči na domu avtorja Andreja Mladenoviča
Gospod podžupan v strankarskem prispevku navaja dolgotrajne težave, ki pa jih ne konkretizira. Gre za nadaljevanje neargumentiranih in pavšalnih navedb z razprave na občinskem svetu, kjer direktorica občinske uprave Kočevja, župan Kočevja izjavljajo, da so prejeli pritožbe s strani uporabnikov storitev Zavoda Jutro. Z enako mantro nadaljuje tudi v svojem pamfletu in premleva že stokrat slišane nepreverjene in populistične zgodbe, ki nimajo zveze z dejanskim stanjem pomoči na domu v občini Kočevje.
Za časa mojega mandata od 1. aprila 2023 nismo s strani organov Občine Kočevje prejeli nobene pritožbe, ki bi zadevala uporabnike storitev. Če bi imeli resne namene preveriti dogajanje na tem področju, bi se oglasili pri nas na sestanku in se pogovorili o vaših strahovih ali dvomih. Sicer pa ne župan Občine Kočevje, ne direktorica občinske uprave Kočevja in tudi ne podžupan niso usposobljeni niti pristojni za reševanje pritožb uporabnikov s področja socialnega varstva. Občina je z domnevnim sprejemom in obravnavo pritožb delovala protipravno in v škodo občanov. S samovoljnim reševanjem in zadrževanjem pritožb je kršila pritožbena določila Zakona o socialnem varstvu (ZSV), Zavodu Jutro pa prikrivala morebitne pomembne informacije na podlagi katerih bi se lahko opredelil do določenega strokovnega vprašanja in ustrezno ukrepal. 94. člen ZSV jasno določa pritožbene poti, kjer je zapisano, da je pritožbeni organ zasebnika Socialna zbornica Slovenije.
Nadalje podžupan Mladenovič omenja primer gospoda Andreja, ki je bil populistično izpostavljen ali nemara celo insceniran za potrebe diskreditacije dela Zavoda Jutro in njegovih zaposlenih. Iz okoliščin izhaja, da so imeli članki naročnika in so bili pisci zgodb o Andreju od vsega začetka usmerjeni in obveščeni iz vira, kateremu je interes ustanovitev javnega zavoda in prekinitev koncesijske pogodbe. Podžupan pa se tu pojavlja v uvodnem članku in video prispevku, preden je o aktivnostih piscev in snemalcev bil obveščen CSD ali Zavod Jutro. Zapisi o dejstvih in okoliščinah, ki se nanašajo na Zavod Jutro, so v prispevkih v celoti neutemeljeni, nepreverjeni oz. je nekritično upoštevana zgolj tista stran, ki pripomore k senzacionalističnemu in ničvrednemu poročanju, ki pa seveda privablja večje število bralcev in koristi naročniku.
Zavod Jutro je v omenjenem primeru pravilno izvedel vse postopke in uporabniku nudil pomoč v skladu z dogovorom in v mejah svojih pristojnosti določenimi z zakonodajo. Storitev pomoč na domu ni namenjena prenovi stanovanj, zamenjavi pohištva ali prekrivanju strehe. Pomoč na domu je v prvi vrsti namenjena svojcem pri skrbi za svoje bližnje. Storitve in pogoji so natančno navedene v ZSV. Nadstandardna pomoč, ki je bila širokogrudno namenjena Andreju ni v opisu del in nalog, ki bi jih akterji želeli pripisati Zavodu Jutro. Se podžupan Mladenovič vpraša, kakšno je danes stanje pri Andreju, ali so socialni transferji namensko porabljeni, se kdo morebiti okorišča na njegov račun? Pri pavšalnih navedbah gre za očitno nepoznavanje zakonodaje s področja socialnega varstva ter kodeksa etičnih načel v socialnem varstvu. Le čevlje sodi naj Kopitar.
Bolj pomembno se je vprašati, zakaj se občani sploh znajdejo v podobnih situacijah. Gre za celostno vprašanje današnje družbe in kako uspešna je občina pri spopadanju s socialno problematiko. Eden od kazalnikov stanja v občini Kočevje je indeks socialne kohezije za leto 2024, kjer Kočevje zaseda 211. mesto med 212. slovenskimi občinami. Brez leporečnja bo potrebno odgovoriti, kdo je dejansko odgovoren za tako porazno stanje v Kočevju.
Klic na pomoč, uporabnikov storitev pomoči na domu v Kočevju, smo prepoznali v Zavodu Jutro in se tako vključili v organizacijo Peticije za dostojno bivanje starejših v občini Kočevje, kjer smo ob podpori občanov prejeli okoli 800 podpisov za razbremenitev populacije starostnikov in jim od julija 2024 omogočili znižanje stroškov storitve. Brez aktivnosti in dela Zavoda Jutro, bi danes v Kočevju plačevali trikrat višji prispevek kot v Ljubljani.
Zavod Jutro je neprofitna organizacija, ki deluje po načelih socialnega podjetništva in je skoraj četrt stoletja pomemben člen družbe. Uničevanje in razformiranje takega zaklada znanja in izkušenj je nerazumno in politično motivirano dejanje. Želja po prenosu uspešnih zgodb na Občino pa ni osamljen primer v Kočevju. Gospodarska pobuda je ključno gonilo gospodarskega razvoja, inovacij in zaposlovanja. Uspešna podjetniška klima spodbuja ustvarjanje novih delovnih mest, dviguje življenjski standard in krepi lokalno skupnost. Vendar pa v občini Kočevje podjetniška pobuda pogosto naleti na ovire, ki zavirajo njen razvoj. Poleg tega Občina vse bolj prevzema vlogo, ki presega njene osnovne naloge in se spušča v upravljanje gospodarskih dejavnosti, kot so kamp, hostel, gostinski lokal in še bi lahko naštevali, kar negativno vpliva na podjetništvo in inovacije v regiji, občanom pa nelojalno konkurira z občinskimi sredstvi za katera solidarno prispevajo vsi občani. V primerih, ko gre za opravljanje povsem tržnih dejavnosti, je vloga občine predvsem v zagotavljanju pogojev za izvajanje tržnih dejavnosti, ne pa v njihovem izvajanju. Računsko sodišče je na podlagi izvedenih revizij predlagalo prepoved pridobivanja kapitalskih naložb in temu naj sledi tudi Občina Kočevje ter omogoči ustavno zapisano gospodarsko pobudo, kjer so dejanja nelojalne konkurence prepovedana.
Občani Kočevja so zbrali novih 189 podpisov proti uveljavitvi spornega občinskega odloka o novem Javnem zavodu, ki prinaša referendumsko vprašanje in potrebo po uvedbi postopkov za razpis referenduma. Pri referendumu ne bo šlo zgolj za nasprotovanje prenosu zasebne pobude na Občino v primeru Zavoda Jutro, ampak gre za vprašanje vseh kapitalskih naložb, kjer je nenamensko prisotna Občina Kočevje. Dokler imajo občani besedo, Javnega zavoda na področju pomoči na domu ne bo.
mag. Gregor Levič, direktor Zavoda Jutro