Pojasnila k izjavam Občine Kočevje prek omrežja FB
Podajamo pojasnila k izjavam Občine Kočevje objavljena prek omrežja Facebook z dne 10.9.2024
Občina Kočevje z Odlokom o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu v spornem Odloku napoveduje prekinitev koncesijskega razmerja edinega koncesionarja za Pomoč na domu. Posledično to napoveduje prenehanje financiranja in izvajanja pomoči na domu. V drugem odstavku istega člena Občina Kočevje napoveduje sklenitev sporazuma z Zavodom Jutro.
Sporočamo, da kljub prizadevanjem Zavoda Jutro po ureditvi tega vprašanja, ni prišlo do sklenitve nobenega sporazuma. Zavod Jutro ima z Občino Kočevje sklenjeno koncesijsko pogodbo do leta 2028 v kateri so opredeljene pravice in obveznosti obeh strani, ki jih Zavod Jutro upošteva in izvaja.
Zakon o socialnem varstvu ostaja v veljavi in s tem tudi pomoč na domu, zato je nerazumno ukinjati vzpostavljeno in delujočo pomoč na domu. Prav tako noben zakon ne zavezuje občin k odpiranju novih Javnih zavodov in povečevanjem povezanih stroškov. Zavod Jutro se pospešeno pripravlja na izvajanje storitev po ZDOsk-1 in bo od julija 2025 ponujal dodatne storitve v skladu s tem zakonom.
Na podlagi dokumenta »Usmeritve za občine« v zvezi z Zakonom o dolgotrajni oskrbi je jasno navedeno, da je ustrezna oblika koncesija, torej oblika, ki je v občini Kočevje prisotna od vsega začetka in se s svojo tradicijo lahko ponaša kot prva občina v Sloveniji, ki je podelila koncesijo za PND zasebnemu zavodu.
Koncesijska pogodba, ki Občino Kočevje zavezuje do leta 2028 ne more biti prekinjena ter njena odpoved nima pravnega učinka. Skladno z zakonom in ustaljeno sodno prakso namreč takšna odpoved koncesijskega razmerja, ki je sklenjeno za določen čas, z enostransko izjavo ni dopustna o čemer smo Občino Kočevje dne 16.7.2024 tudi pisno obvestili. Enostranska dejanja Občine Kočevje vodijo zgolj v prenehanje pomoči na domu.
Drži, da Občina Kočevje ne ukinja Zavoda Jutro. V skladu s koncesijskimi razpisnimi pogoji mora imeti Zavod Jutro sedež v Občini Kočevje, kjer je zavezan k izvajanju socialnovarstvene storitve pomoči na domu po Zakonu o socialnem varstvu. Storitev "kjerkoli po Sloveniji" Zavod Jutro v smislu sedeža podjetja in koncesijskih obveznosti ne more in ne sme izvajati.
Občina lahko sama organizira naloge iz svoje pristojnosti, vendar mora to početi na zakonit način. Kot že zgoraj zapisano, 31. člen spornega Odloka grobo posega v delujoč sistem pomoči na domu na protipraven način. Odpoved koncesijske pogodbe ni dopustna, zato občanke in občani Kočevja ter Zavod Jutro zbirajo podpise proti uveljavitvi škodljivega odloka za Občino Kočevje in njene prebivalce. Kljub opozorilom na posledice sprejema tega Odloka s strani Zavoda Jutro županu ter tudi občinskim svetnikom je prišlo do popolnega prezira. Volilke in volilci s pobudo za referendum popravljajo nepremišljene odločitve Občinskega sveta in varujejo tako občinski proračun, kot tudi kontinuirano izvajanje pomoči na domu. Poslovna škoda, ki bi nastala ob uveljavitvi občinskega odloka bi daleč presegla strošek referenduma. Občina je pri tem dolžna upoštevati določila Zakona o referendumu in ljudski iniciativi in ne ovirati občanov pri uveljavljanju njihovih pravic.